فواید شکر قهوه ای در طب سنتی

آیا از فواید شکر قهوه ای مطلع هستید؟ آیا می دانستید که نقش شکر قهوه ای در طب سنتی بسیار پررنگ است؟ چند نمونه از فواید و خواص شکر قهوه ای را در صورت امکان بیان کنید.
هنگامی که عصاره نیشکر به دست آمده و نقش مواد شیمیایی و افزودنی ها در تهیه آن هیچ باشد، طی عملیاتی شکر قهوه ای تولید می گردد. شکر قهوه ای که به دلیل داشتن ملاس که یک ماده طبیعی و خوشمزه می باشد به رنگ قهوه ای درآمده است، انواع مختلفی داشته و هر کدام با کدی در بازار فروش شناخته می شوند.
برخی شکر قهوه ای تیره و برخی دیگر دارای رنگ روشنی می باشند که موارد استفاده از هرکدام متفاوت خواهد بود.
از زمان های دور، شکر قهوه ای استفاده زیادی در کشور های اروپایی به خصوص انگلیس داشته است. اغلب انگلیسی ها به دلیل آگاه بودن با خواص شکر قهوه ای، آن را در برنامه غذایی خود قرار داده و جایگزین شکر سفید کرده اند. لازم به ذکر است که شکر قهوه ای در کشور های خارجی، دارای انواع مختلفی است که برخی از آن ها به شرح زیرند:

 • شکر قهوه ای روشن و تیره
 • شکر قهوه ای توربینادو
 • کشور قهوه ای روان
 • شکر قهوه ای موسکوادو
 • و غیره.

برای اینکه بیشتر با شکر قهوه ای و فواید آن آشنا شوید، اطلاعات مفیدی در ادامه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

فواید شکر قهوه ای در طب سنتی

فواید شکر قهوه ای چیست؟

هر چیزی که طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی و افزودنی ها تولید شود، مسلما دارای خواص و فواید زیادی خواهد بود.
شکر قهوه ای هم نوعی شیرین کننده است که اگر از عصاره طبیعی نیشکر تهیه شده باشد، نمی توان از فواید و خواص آن چشم پوشی کرد. بسیاری از افراد دیابتی و کسانیکه نمی توانند از شکر سفید در برنامه غذایی خود استفاده کنند، شکر قهوه ای را جایگزین کرده و نه تنها از طریق مصرف شکر قهوه ای، سرعت پیشرفت بیماری خود را کاهش می دهند، بلکه می توانند از فواید آن بهره مند شوند.
از فواید شکر قهوه ای، موارد زیر را می توان نام برد:

 • درمان کننده بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی و آلرژی های فصلی
 • تنظیم کننده گردن خون در بدن و کمک به پایین آمدن فشار خون
 • کمک به شفاف سازی پوست و پرپشت کردن موها

البته استفاده از شکر قهوه ای و فواید آن به همین چیز ها محدود نمی شود و بسیاری از کارخانه های تولیدی لوازم آریشی و بهداشتی، شکر قهوه ای را برای مرغوب تر کردن محصولات خود استفاده کرده و درصدی از ترکیبات محصولات را شکر قهوه ای در نظر می گیرند.

فواید شکر قهوه ای چیست؟

شکر قهوه ای و طب سنتی

همانطور که در چند سطر گذشته ذکر شد، شکر قهوه ای فواید بسیاری به همراه داشت. اما به شرط اینکه طبیعی و بدون دخالت مواد شیمیایی تولید شده باشد.
شکر قهوه ای در زمان های گذشته، نقش بسیاری در طب سنتی داشته و پزشکانی که در گذشته فعالیت می کردند، به منظور درمان بیماری هایی که در ادامه ذکر خواهد شد، شکر قهوه را تجویز می نمودند. چند نمونه از درمان به کمک شکر قهوه ای طب سنتی، به شرح زیر خواهد بود:

 1. روان کننده شکم و درمان کننده یبوست
 2. تمیز کردن و تصفیه نمودن خون در بدن
 3. تقویت قوای جنسی و رفع سرد مزاجی
 4. درمان کننده درد های شکمی و مرتبط با دستگاه گوارشی
 5. بهبود بخش درد های شکمی در دوران قاعدگی
 6. کمک کردن به استحکام استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان
 7. کمک کننده به درمان چین و چروک ها و جلوگیری از پیری زودرس
 8. و … .

شکر قهوه ای و طب سنتی

مرکز فروش شکر قهوه ای در ایران

مراکز بزرگ توزیع شکر قهوه ای در ایارن را می توان به استانهای محدودی تقسیم کرد گرچه با توجه به گسترش سیستم توزیع و پخش در ایران این محصول به راحتی در سراسر کشور قابل تامین است. مراکز بزرگ تولید شکر قهوه ای در جنوب کشور واقع شده است که از نیشکر مزارع جنوب ایران تهیه و تولید می شوند. شکر قهوه ای الببته در سایر استانها هم تولید می شود از جمله مازندران و اصفهان، اما به این وسعت تولید نمی شود. با توجه به اینکه جنوب کشور مرکز تولید شکر قهوه ای است به همین لحاظ قیمت در این منطقه مناسب تر است زیرا توزیع مستقیم هم صورت می گیرد.

کسانی که قصد خرید عمده شکر قهوه ای در ایران را دارند برای خرید بالای ۵ تا ۱۰ تن به استان خوزستان مراجعه می کنند و برای خرید با قیمت مناسب از این طریق اقدام می نمایند. بازرگانان بزرگ کشور که هم در بحث خرید و فروش و هم در تولید محصولات جانبی باشکر قهوه ای فعالیت دارند سالانه مقادیر زیادی شکر قهوه ای از کارخانجات بزرگ تولید شکر قهوه ای خرید می کنند. نکته ای که اینجا قابل ذکر است این است که فروش شکر قهوه ای فقط به دارندگان اظهارنامه مالیاتی و گواهی تسویه مالیاتی صورت می گیرد و در صورت نداشتن هر یک از این مدارک امکان خرید مستقیم از کارخانه وجود نخواهد داشت.

اصولاا روال خرید شکر قهوه ای به این صورت است که خریدار بایستی ابتدا مدارک خود از جمله درخواست خرید شکر قهوه ای، کارت ملی، برگه اظهانامه مالیاتی و فیش تسویه حساب مالیاتی سال قبل را به کارخانه ارائه می نماید و در صورت تائید مدارک مذکور، فاکتور فروش برای مشتری صادر می شود و پس از واریز کامل وجه به حساب کارخانه، حواله خرید برای مشتری صادر شده و بایستی با هماهنگی با باریری نسبت به حمل بار خود اقدام نماید. نکته ای که باید توجه کرد این است که واریز وجه حتما باید از حساب درخواست کننده باشد و در صورتی که واریز کننده وجه با درخواست کننده بار مغایرت داشته باشد امکان صدور حواله نخواهد بود و بایستی نسبت به این موضوع دقت کافی نمود تا در مراحل خرید دچار مشکل مسدودی مبلغ واریزی پیش نیاید.
اگر می خواهید در خصوص شکر قهوه ای طب سنتی، اطلاعات بیشتری کسب نمایید، سایت ها و مقالات موجود در فضای مجازی که در این رابطه نوشته شده اند، می توانند تا حد زیادی شما را یاری دهند.
منبع: بازار قند و شکر ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما